Takdim

Yirminci asrın son yıllarında dev adımlarla gelişen teknik, fertleri, insan zekâsına durgunluk veren yeni bilimleri öğrenmeye ve durmadan çalışmaya sevk ediyor. Aynı yerde saymamak, ileri hedeflere bütün gücümüzle koşmak mecburiyeti vardır.

İşte bu sebepten yayın topluluğumuz, ihtiyaç duyulan bilgilerin kaynağı olacak bir ansiklopediyi hizmet kervanına ilave etti. Herkesin mürâcaat edebileceği milli kültürümüzü yüceltecek bilgileri ihtiva eden bu eser, târihî, coğrafî, fenni, tıbbi, siyasi, dini kaynaklardan istifâde edilerek, mesleklerinde mütehassıs heyetler tarafından uzun bir zaman zarfında hazırlandı.

Bir insanın her şeyi bilmesi mümkün değildir. Bir kısım bildiklerimiz değişik veya eksik olabilir. Genel kültürümüzü arttırmak, eski bilgilerimizi yenilemek, ancak iyi hazırlanmış bir ansiklopedi ile mümkündür. Günümüzde pekçok ansiklopedi çıkmaktadır. İndî ve kasıtlı olarak yanlış fikirleri ve şahsi düşünceleri ihtivâ eden bâzı ansiklopedileri gördükçe içimiz sızlamıştır.

Bu sebeple okuyucuyu şaşırtmayan, yanıltmayan, doğruyu öğreten, genel kültürümüzü arttıran Yeni Rehber Ansiklopedisi’ni hazırladık. Yeni Rehber Ansiklopedisi’nde kendi insanımızın dinine, diline, vatanına, coğrafyasına, târihine, ilmine, irfânına, edebiyatına, zevk ve güzel ahlâkına ağırlık verilmistir.

En büyük hazinenin doğru bilgi olduğu düşünülürse, birinci baskısı 18 cilt olan bu eserimiz, ikinci defâ yenilenip zenginleştirilerek 20 cilt olarak çıkmaktadır. Bu seçkin eserin de babadan evlâda bırakılacak kıymetli bir mîrâs olacağına inanıyoruz. Bütün neşriyatımızda hedef, mükemmel olanı takdim etmektir.

En büyük yardımcımız Yüce Allah’ımızdır. 

Saygılarımızla.

Dr. Enver Ören

image_pdfimage_print

2 yorum

  1. Rehber ansiklopedisi bire bir orijinal değil , bilgi kategorisi az . Rehber ansiklopedisi çok daha fazla olmalı , lütfen bu site hakkında bilgi veriniz orijinal içerik mi , yoksa toplama bilgi mi hepsi doğru mu ? ?..

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*